Dünya seni sıktıysa, yeryüzü dar geliyorsa, yüreğin kabına sığmıyorsa, dayanamıyorsan bu olup bitenlere, nefes alamıyorsan kan ve zulüm kokusundan, bebelerin çığlıkları kulaklarındaysa, gözlerini kapadığında güzel hayaller kuramıyorsan, rüyaların kâbustan ibaretse, sevdiklerinden uzaksan…

Sevinçlerini boğuyorsa hüzünlerin,

Kara günler çoksa,

Müminler zindanlardaysa,

İnsanlar açlıktan ölüyorsa,

Anneler ağlıyorsa,

İyiler hep gidiyorsa ve sen hep geride kalansan

Ve özlüyorsan cenneti,

Bir bahar günü açmışsa çiçekler,

Üzerine yağmur yağarken duanda şehadet varsa,

Yaklaş Rabbine..!

Bir teheccüd vakti…

Hz. Bilal radıyallahu anh anlatıyor: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular ki: “Size geceleyin kalkmayı tavsiye ederim. Çünkü o, sizden önce yaşayan salihlerin âdetidir. Rabbinize yakınlık vesilesidir, günahlardan koruyucudur, kötülüklere kefarettir, bedenden hastalığı kovucudur.” (1)

Gecenin üçte birindesin. Bismillah dedin, evinin en sevdiğin köşesinde, mescidinde pencereyi hafif araladın. Gözlerini gökyüzüne çevirdin, yıldızlar ışıl ışıl, sana göz kırpıyor sanki. Yönünü kıbleye çevirdin. Hafif bir rüzgâr esiyor, yüzüne vuruyor… Allahu Ekber..! Rabbinin huzurundasın. Ayet ayet, rûkünla, secdenle, dua dua yaklaş Rabbine…

“Gece teheccüd namazı kılmak için yanlarını yataklardan ayırıp kalkarlar, korkarak ve ümit ederek Rabb’lerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan hayır için harcarlar.” (Secde, 16)

Yarına hazırlan, zalime karşı bilen, karanlıklar aralansın, imanla dolsun kalbin, kıyama kalksın tüm benliğin…

Bir sabah namazının ardından gün başladı, tüm hızıyla akıyor hayat… Rızık peşine düştü insanlar, kuşlar, karıncalar… Rabbini hatırladın, Rezzak olan Rabbini!

Duha vakti, kuşlar cıvıldaşıp şükrediyorken, sen de yaklaş Rabbine, hamd ile tesbih et.

“Cennette bir kapı vardır ki, ona duha kapısı denir. Kıyamet günü bir münadi, şöyle nida eder: ‘Duha namazına devam edenler nerede? İşte bu, sizin kapınızdır. Haydi, Allah’ın rahmetiyle bu kapıdan içeriye girin.”  (2)

Haramlar kuşatmışsa etrafını, metroda, otobüste, reklam panolarında, gözlerini kaldıramıyorsan yerden, ateş hendekleri kazılmışsa etrafına, bir serinlik bir sığınak arıyorsan, yaklaş Rabbine..! Oruç tut, tüm haramlara kapat kapıları. Açılsın Reyyan kapısı; “Ey kulum! Gir cennetime..!” Ve o müjde kulaklarında:

“Ey gençler topluluğu! Sizden kimin evlenme külfetine gücü yeterse evlensin. Zira evlenme, gözü haramdan daha çok önler ve iffeti de o nisbette korur. Evlenme masrafına gücü yetmeyen kimse de oruca devam etsin. Çünkü oruç onun için bir kalkandır.”  (3)

Başlar eğiliyorsa Allah’tan başkasının önünde, kula kulluk ediliyorsa; “Hayır! Ona boyun eğme. Rabbine secde et ve yaklaş.” (Alak, 19)

Selam ve dua ile…     

 

————————-

 

  1. Tirmizi, Da’avat 112 [3543,3544]
  2. Taberani, El-Mu’cemul Kebir
  3. Buhari, Savm, 10