Geçen haftalarda ÖSYM, sınava giren öğrencilerin üniversite tercihlerini açıkladı. Tercih sonuçlarında kimi öğrenciler istedikleri üniversite ve bölüm geldiğinden dolayı sevindi. Kimileri öğrenciler ise istedikleri üniversite ve bölüm gelmediğinden dolayı üzüldü. Bu iki sonuç grubu kendi çalışmalarının neticesi ile karşılaştı. Yıl boyunca çalışan, hedefine koşan öğrenci mutlu oldu. İstediğini elde etti.

Hedefine ulaştı. Şu da unutulmamalıdır ki maraton daha yeni başlıyor.

Bu yazımızda üniversiteye adım atarken kendilerini bekleyen tehlikelere karşı Müslüman gençlere yol rehberi tadında birkaç tavsiye vereceğiz.

Müslüman gençler, hayatınızın tek amacı Allah’ın rızasını kazanmak olsun. Üniversite kurumunu amaç haline getirmeyin. Üniversiteyi Allah’a yaklaştıracak bir araç olarak görün. Peki, üniversite nasıl amaç haline getirilir. Maalesef gençler farkında olmadan hayatının tek merkezi olarak üniversitesini ve okuduğu bölümü görüyor. Olmazsa olmaz olarak görülüyor. Hâlbuki en iyi bölüm dahi olsa bizim inancımıza ters ise elimizin tersi ile itebilmeliyiz.

Müslüman gençler, üniversitenize gittiğiniz ilk andan itibaren İslami kimliğinizi ve kişiliğinizi belirtiniz. Çevrenizdeki insanlar sizin kırmızıçizgilerinizin olduğunun farkına varsın ve sizle diyaloğa girecekleri zaman sizlerin İslami hayata sahip gençler olduğunuzu anlayabilsinler.

Müslüman gençler, İslam fıkhını iyi araştırın. Özellikle sizin bölümüzle ilgili fıkhi meseleleri iyi bilin. Çünkü üniversite hayatından sonra belki de vefatınıza kadar bu mesleği icra edeceksiniz. Bu sebeple bölümünüzle ilgili fıkhı iyi bilin ki bölümünüze hâkimiyeti sağlayabilesiniz.

Müslüman gençler, hayatınızın her alanında olduğu gibi hayatınızı etkileyecek, şekillendirecek üniversite hayatında da istişareye önem verin. Aldığınız kararlarda, attığınız adımlarda ve geleceğe dair düşüncelerinizde hocalarınızla, ailenizle ve yakınlarınızla istişare yapın ve onların kararlarına önem verin. Çünkü alacağınız bir karar hayatınızın tümünü etkileyecek.

Müslüman gençler, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdular:

“Kişi dostunun dini üzeredir. Öyleyse her biriniz, kiminle dostluk kuracağına dikkat etsin.” (Ebu Davud, Tirmizi)

Hz. Peygamberin bu tavsiyesi üniversite hayatı boyunca geçerli olacak altın bir kuraldır. Üniversite hayatı boyunca edineceğininiz inançlı, ahlaklı arkadaşlar sizin hem ahiret hayatınızı hem de dünya hayatını etkileyecek bu sebeple birlikte öğrenebileceğiniz, birlikte vakit geçirebileceğiniz arkadaşlar edinin.

Müslüman gençler, üniversite hayatı sizi aldatmasın. Attığınız ilk adımdan itibaren bir hedefiniz olsun. Seçtiğiniz bu hedefe adım adım ilerleyin. Hedefinizde belirleyici etken ise İslam inancı olsun. İslam inancına ters bir hedef belirlemeyin.

Müslüman gençler, iyi kitap okuyun; özellikle de İslami alandaki kitapları bir hoca eşliğinde okumaya gayret gösterin. Kuran-ı Kerim ve Sünnete özel önem verin. Vakti bol ve ufku geniş olan öğrenciler olarak kitap tahlilleri yapın ve her zaman yanınızda okunabilecek bir kitap bulunsun.

Müslüman gençler, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular:

“Beş şeyden evvel beş şeyin kıymetini bil; İhtiyarlık gelmeden önce gençliğin, hasta olmadan önce sıhhatin, fakirlik gelmeden önce zenginliğin, meşguliyetten önce boş vaktin ve ölmeden önce hayatın.” (Buhârî ve Müslim)

Öğrenci olan gençlerin vakitleri, çalışan bir insana göre daha fazladır. İş hayatına girmeden önce müsait olan bu vaktimizi iyi değerlendirmeliyiz. Zamanımızı kendimizi yetiştirmeye ve İslami çalışmaların içerisinde bulunarak değerlendirmeliyiz. Çünkü üniversite hayatından sonra bu kadar fazla zamana sahip olamayabiliriz. Bu sebeple vaktimizi nitelikli kullanmalıyız.

Müslüman gençler, önemli bir sınavdan çıktınız. Sınav sonrası sizde rehavet oluşturmasın. Üniversite de çalışmalarınıza ara vermeden devam edin. Usulsüz vusul olmaz. Bu söz de olduğu hedefinize giderken hedefe uygun bir yol belirleyin. Bu da sizin çalışmanızda sonuç almanıza hedefe ulaşmanızı sağlar.

Müslüman gençler, Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem buyurdular:

“Bir köy veya kırda üç kişi birlikte bulunur da namazı aralarında cemaatle kılmazlarsa, şeytan onları kuşatıp yener. Şu halde cemaate devam ediniz. Muhakkak ki sürüden ayrılan koyunu kurt yer.” (Ebû Dâvûd, Nesâî)

Son olarak Hz. Peygamberin dediği gibi sürüden ayrılanı kurt kapar. Ömrünüzün sonuna kadar İslami çalışma içerisinde bulunan insanlarla birlikte olun. Bulunacağınız insanlar Kuran ve sünnet merkezli çalışma yapan insanlar olsun. Özellikle de bu ihtiyacınıza üniversite döneminde daha da fazla ihtiyaç duyacaksınız.