Benimde bu sorunun içinde bulunduğum bir sorun var ki o da başlıkta saydığım bu üç teknoloji devi’nin hangisini alıp almama kararsızlığı ve hangisi kimin ne işine yarar, almalı mı almamalı mı gibi cevaplardır.
Şüphesiz birçok insan, yaşı kaç olursa olsun teknolojinin getirdiği yeni ürünlere sahip olmak için birçok araştırmalar yapar. Bir zamanlar herkesin evinde bir bilgisayar bile bulunmazken, günümüzde evdeki her bireyin ya dizüstü bilgisayarı ya da tableti bulunmakta.
Evet, bilgisayarlar artık herkesin mutlaka sahip olması gereken eşyalardan bir tanesi haline geldi, neredeyse abartısız ekmek ve su gibi…
Teknoloji ilerledikçe seçeneklerde çoğalmakta. ‘Acaba benim ihtiyaçlarıma en uygunu laptop mu tablet mi?’ diye karar veremeyen bir çok insan için bu iki teknoloji harikasını hiç bir markaya değinmeden kısaca inceleyelim.
Dizüstü bilgisayarın en büyük özelliği taşınabilir ve farklı boyutlarda olması. İster evde bilgisayar yerine büyük bir laptop alın ve ev ofisiniz için kullanın, isterseniz küçük bir tane alıp yanınızdan ayırmayın. Üniversitede, toplantılarda veya gezilerde sizin en yakın arkadaşınız olsun.
Eğer çok yazı yazan, grafik programları ile ilgilenen veya oyun oynamasını ve film seyretmesini seven bir kişi iseniz sizin için en doğru seçim dizüstü bilgisayar olacaktır.
Çok yazı yazanlar, klavyesiz yapamayanlar ve dokunmatik bana göre değil diyenler, ayrıca tabletlere USB girişi veya bluetooth üzeri klavye bağlanabiliyor olsa da yanımda sürekli klavye taşıyamam diyenler de mutlaka dizüstü bilgisayarı tercih edecektir.
Dizüstü bilgisayara kıyasla tabletlerin en büyük özelliği çok daha rahat taşınabilir ve konforlu olmalarıdır. Siz nerede iseniz o orada, adeta bir not defteri gibi. Her ne kadar laptoplar da taşınır olsa da yanınızda bir tablet taşımak şüphesiz çok daha çekici olacaktır.
Tabletlerin markasına göre görünümü ve özelliği değişse de şu an piyasada bulunan birçok tabletin en büyük avantajı şarjının uzun süre dayanabilir olması. Yani yanınızda sürekli şarj aleti taşımak zorunda değilsiniz. Ayrıca aldığınız markaya göre indirdiğiniz programlar işinizi çoğu alanda kolaylaştıracaktır. Örneğin adres bulmak için indirdiğiniz program ile kaybolma riskiniz muhtemelen azalacak; resim ve video çekmeyi sevenler için ise tablet adeta severek kullanacakları bir cihaz haline dönüşecektir.
Ya da netbook yerine tablet bilgisayar tercih edilebilir mi? Eğer netbook sahibi değilseniz ve klavyesiz bir cihaz sizi sıkıntıya sokacak ise netbook almanız daha akıllıca olur. Ayrıca netbook tercih ettiğiniz vakit fiziksel klavyenin yanı sıra ram yükseltme, pil değiştirme gibi seçeneklerinizde olacak.
Fakat tablet seçtiğiniz vakit bu avantajlardan mahrum kalacaksınız. Tablet bilgisayarda ise daha kolay taşıma ve her ortamda kullanma gibi avantajlara sahip olabileceksiniz. Ayrıca fiziksel klavyesi bulunan tabletlerde seçimizi kolaylaştırabilir.
Bu bilgisayarları alırken iyi düşünün heves uğruna alıp pişman olmayın hangisi işinize yarıyorsa onu alın.
Düşünürken öncelik olarak fiyatlarımızı belirleyelim. Hangi ürün ekonomik olarak işimizi görecekse onu alalım.
Sonra..
Bütçenize uygun fiyatlarla bilgisayarı kullanım biçiminize göre en uygun cihazı almaya çalışın.
Oyun kullanıcıları, photoshop gibi tasarımcı veya yazılım gibi büyük işlerle uğraşıyorsanız laptop’ları seçmelisiniz çünkü tablet bilgisayarlarda ve Minibook’larda Laptop veya masaüstü bilgisayarların bu programları çalıştırmak için verdiği hızı veremezler.
Blog yazısı yazmak, e-postalara bakmak, mini oyunlar oynayıp zaman geçirmek, tatilde, yolda kısaca internette gezinmek için en iyi bilgisayar Tablet veya Minibook’tur.
Tablet ile Laptop’u karşılaştıralım;
Laptopda hızlı ve kolay yaptığımız işleri tablette o kolaylık ve hızlılıkla yapamayız. Kullanılabilirlik tabletlerde daha az.
Taşıma kolaylığı olarak tabletler hafif.
Hafif oyunlar, videolu görüşme, internete girmek için Tablet’ler wifi özelliğiyle mükemmel bir araç.
Tablet Bilgisayar alırken dikkat edilmesi gereken şeyler:
İşletim sistemine dikkat edin. İki işletim sistemi vardır; Windows ve Android.
Android, google tarafından geliştirilen kendisine ait olan bir işletim sistemidir.
(Google çoğu uygulamayı ücretsiz sunmaktadır ama üyelik için cep tel istemektedir, bilginiz olsun)
Tablet alırken buna dikkat edeceğiz. Android için bir sürü yeni geliştirilmiş ve geliştirilmeye, oluşturulmaya devam eden programlar var. İPad’lere gelince kendine özgü işletim sistemi bulunmakta fakat bu cihazın pilini değiştiremeyeceğinizi bilmenizde fayda var. Çünkü Apple bunu kendisi ücret karşılığında yapıyor. Apple’in en büyük dezavantajlarından birisi de işi tekelleştirmesi ve cihazlarında Flash kullanmaması diyebiliriz.
Tablet alırken işletim sisteminin Flash Player’i destekleyip desteklemediğini öğrenin, işletim sisteminin kaç olduğuna bakın,  gibi özelliklerinin ne kadar olup olmadığına bakın.
Bütün bunların yanı sıra tablet almadan önce bir teknoloji mağazasına giderek bütün ürünleri kendiniz test edin.
Bu testin faydasını fazlasıyla görebilirsiniz.
Tablet bilgisayaların en güzel özelliklerinden biride dokunmatik olmalarıdır. Ekranda bir iki tuştan ve ses düğmesi gibi vb. araçlardan başka birşey yoktur. Bu yazım işini zorlaştırabilir ama eli hızlı olan arkadaşlarımız buna kısa sürede alışacaktır.
Tabletde dikkat etmeniz gereken en büyük şeylerden bir tanesi de ekranlarının kalitesidir. Kullanırken çok dikkatli olmalısınız. Ekranı kırılmış bir tabletin işi bitmiş demektir söylenene değilde gözünüzle gördüğünüze inanın, gidin test edin sağlamsa alın bu garantiye girmeyebilir o zaman öylece kalabilirsiniz.
Tablet bilgisayar alırken yukarıda dediğim gibi amacınızı iyi belirleyin. Tableti iş için mi yoksa eğlence amaçlı mı aldığınızı bilin, ona göre alın.
Eğer tablet ile internette zaman geçirmek, video izlemek, müzik dinlemek ve sörf yapmak niyetinde iseniz sizin için biçilmiş bir kaftan demektir. Ancak çevrimiçi işlerinizi yapmakta kullanacaksanız biraz daha düşünmeniz gerekecek.
Tablet bilgisayarlar ile çalışmak biraz sıkıntılı olabilir. Çünkü fiziksel bir klavyenin yokluğunu çekebilirsiniz. Dokunmatik klavye ile yazılarınızı yazmakta zorlanmanız mümkündür
Kısaca şöyle özetleyebiliriz;
Ben daha çok internette gezinmek, film seyretmek, müzik dinlemek veya zaman zaman yazı yazmak istiyorum diyorsanız o zaman sizin tercihiniz mutlaka tablet olacaktır.
Fakat, benim işim yazı yazmak; grafik çalışması yapmak ve yüksek gigabaytlı programlar indirmek diyorsanız, o zaman sizin tercihiniz muhtemelen dizüstü bilgisayar olacaktır.