Bismillahirrahmanirrahim
Sevgili hayat arkadaşım Peyori,
Es-selamu aleykum ve rahmetullah
Bugün nihai karar açıklandıktan sonra, sonuç yarın akşam hapishane yönetimine ulaşır. O zaman idam cezası alanların konulduğu hücreye alınabilirim. Çünkü kural böyleymiş.
Muhtemelen bunlar hükümetin son zamanları. Bu yüzden son anda bu çirkin suçu işlemek için acele edebilirler. İtiraz dilekçesi sunduk fakat kabul edileceğinden şüpheliyiz. Kabul etseler bile verdikleri kararı değiştirip değiştirmeyeceklerini bilmiyoruz.
Yüce Allah bize kurulan bu komploya izin vermeyecektir inşallah. Ancak Allah’ın hakkımda vereceği karara razıyım.
İnançsızlar haksız yere peygamberleri bile öldürdüler. Rasulallah’ın (sallallahu aleyhi ve sellem) birçok arkadaşı, hanım sahabeler bile vahşice öldürüldü. Şehitler bu takası yapıp canlarını feda ederek, Allah’ın İslam’ı muzaffer kılmasına yardım ettiler. Allah benim için de neye karar verecek bilemeyiz.
Dün Hindistan dışişleri bakanı sadece Avam Ligi’ni cesaretlendirmedi; aynı zamanda Muhammed Erşad’a da baskı yaptı. Onu Cemaat-i Shibir’in güçlenme ihtimaline karşı da uyardı. Bu gösteriyor ki; Cemaat-i Shibir’e olan korku ve nefret Hindistan’ın her yerine yayılmış.
En başından söylediğim gibi bizim aleyhimize alınan tüm kararlar aslında Hindistan tarafından planlanıyor. Avam Ligi istese bile bundan geri dönemez. Çünkü iktidara gelebilmelerinin sebebi Hindistan’a teslim olmalarından dolayıdır.
Birçok insan ilke ve etik hakkında konuşuyor. Ben de dahil tüm cemaatin lanse edilme şekli ortadayken ve ülkemizdeki basın kuruluşlarının neredeyse hepsi hükümetin adaletsiz tutumlarını destekliyorken, hükümetin ilke ve etikten bahsetmesinin anlamı ne?
Mahkemenin kendisi cellat rolüne bürünmüşken ve masum insanları öldürme arzusuyla sarhoş olmuşken, onlardan adaletli bir hüküm zaten beklenemez.
Bir tek pişmanlığım var; insanlarımıza özellikle de benim adaletsiz bir şekilde idam cezasına çarptırılmamızın nedenini açıklayamadım. Medyanın tamamının bize düşman olması tam olarak mümkün değil. Ama halkımız ve dünya halkları gerçeği kesinlikle öğrenecekler.
Benim ölümüm bu baskıcı rejimin çöküşüne sebep olacak ve inşallah yapılan bu adaletsizlik İslami hareketin uzun bir yol kat etmesine vesile olacak.
Dün yine Tevbe Suresi’ni 17. ayetten 24.’ye kadar okudum. 19. ayette, canla ve malla Allah yolunda cihadın ödülünün Allah’ın evine (Kabe’ye) hizmet etmekten ve hacılara su vermekten daha büyük olduğunu söylüyordu. Yani, Allah bizzat kendisi belirtiyor ki Allah yolunda, adil bir İslam toplumu oluşturmak için, adaletsizliğe karşı savaşırken canlarını verenler, ecelleriyle ölenlerden Allah katında daha yüksek bir statüye sahiptir. Eğer Allah beni cennetinde böyle onurlu bir yere getirmek istiyorsa böyle bir ölümü kucaklayabilmek için hazır olmalıyım.
Çünkü zalimlerin elinde adaletsiz bir ölüm cennete kesin bir bilettir.
Yanlış hatırlamıyorsam 1966 yılında, Mısır’ın tiranı Albay Nasır, Seyyid Kutub, Dr. Abdulkadir Udeh ve birçok diğerlerini ölüme mahkûm etmişti. “İslami Hareket yolunda dava ve sıkıntılar” konulu birçok vaaz dinledim. Bu tip vaazları dinlerken, birçok kez Profesör Gulam Azam sol eliyle omzuma dokunur ve derdi ki, “Bir gün darağacından sarkan urgan bu omuzlara da düşebilir”. Ben de ellerimi omuzlarıma götürür ve bunu düşünürdüm. Eğer Allah gerçekten kararını yerine getirecek, İslami Hareketi ve beni, bu zalim rejimin düşüşü için ileriye taşıyacaksa, bundaki kayıp nedir ki?
Şehitlerle ilgili yüksek konumdan bahsederken, O mübarek peygamber (sallallahu aleyhi ve sellem) şehit olmak için tekrar tekrar hayata gelme arzusunu dile getirmişti. Şehit olarak ölenler de, cennete girdiklerinde tekrar Dünya’ya dönmek ve Allah yolunda yeniden şehit olmak arzularını dile getireceklerdir. Allah’ın sözü muhakkak ki haktır, peygamberin sözü kesinlikle doğrudur. Bu ikisinde şüpheye düşende iman namına hiçbir şey yoktur!
Eğer hükümet kararını gerçekleştirir ve beni asarsa, cenazemin Dakka’da yapılmasına izin vermeyebilir. Eğer mümkün olursa, cenazemi köyümdeki cami ve evimde düzenleyin. Eğer Padma Nehri’nin öbür tarafında yaşayan insanlar cenazeme gelmek istiyorlarsa, evimin olduğu tarafa geçmeliler. Bu konu hakkında bilgilendirilmeleri gerek.
Mezarımla ilgili daha önce konuşmuştuk, annemin ayaklarının dibinde olmalı. Mezarı taşla/mermerle çevirmek gibi pahalı/müsrif ve bidat uygulamalara başvurmayın. Onun yerine elinizden geldiğince yetimlere sadaka verin. İslami Hareket’in şehitlerinin ailelerine yardım edin, onları yalnız bırakmayın, özellikle de benim tutuklanmam ve kararın açıklanmasından sonraki protestolarda şehit olanların. Zor durumda olan bu ailelere öncelik verin. Okulunu bitirdikten sonra Hasan Moudud’u evlendirin, aynı şekilde Nazneen’i de.
Peyori, ah Peyori, Sana ve çocuklarıma karşı olan görevlerimi yerine getiremedim. Lütfen beni affet ve ödülünü Allah’tan bekle. Allah’a özellikle dua edeceğim, ikimizi, sen çocuklarımıza ve Allah’ın dinine karşı olan görevini yerine getirdikten sonra bizi buluşturması için. Sen de dua et, Allah bu Dünya’ya dair tüm sevgi ve isteği zihnimden çıkarsın ve tüm kalbimi Allah ve Resulü’nün sevgisiyle doldursun. İnşallah, cennetin merdivenlerinde buluşuruz. Çocuklarıma her zaman helal kazanmalarını öğütle. Farz ve vacib ibadetlerinize hepiniz dikkat edin, özellikle de namazlarınıza. Aynı tavsiyeleri akrabalarıma da ilet. Babama da baş sağlığı dile, onu rahatlat, eğer ben gittiğimde hala hayattaysa…