İster ilk bilgisayarınız olsun ister eskisini değiştirmek amaçlı olsun, yeni bir bilgisayar almanın zamanı geldiğinde, dizüstü ve masaüstü arasında seçim yapmak zor olabilir. Günümüzde, kullanıcılara her biri çeşitli rekabetçi özelliklere sahip ve farklı fiyat aralıklarında satılan çok fazla seçenek sunuluyor.
Eskiden dizüstü bilgisayar, masaüstü kadar iyi ve hızlı performans sağlayamadığından nitelik bakımından masaüstü kadar iyi değildi, ancak tanışabilirliğiyle kullanıcılara mobilite sağlıyordu. Bugün ise dizüstü bilgisayarlarda pil ömrünün sınırlı olması dışında bu iki tür bilgisayar nitelik bakımından neredeyse aynı düzeydeler. Pil ömründe önemli gelişmeler yaşanıyor ve yedek pil satın alabiliyor olsanız da “çalışma zamanınız” yine de pil ömrüyle sınırlıdır.
Tabi ki dizüstü bilgisayarı evde ya da ofiste kullanıyorsanız, fişe takarak çalışmaya devam etmeniz mümkün. Ayrıca dizüstüne fare ve klavye gibi masaüstü aksesuarları da bağlayabilirsiniz. Hatta daha geniş ekranda çalışmak istiyorsanız, dizüstünüzü masaüstü bilgisayarın monitörüne bağlayabilirsiniz. Seçenekler bu kadar çokken hangisinin sizin için en iyisi olduğunu nasıl seçeceksiniz?
Dizüstü ve masaüstü arasında karar verirken bilgisayarınızı en çok nerede kullanacağınızı düşünün. Farklı dersleri farklı sınıflarda alan ve daha sonra yurttaki odasına giden bir öğrenci misiniz? Bu durumda dizüstü sizin için çok daha kullanışlı olacaktır. Kişisel ve eğitim amaçlı kullanım için ihtiyaç duyduğunuz tüm özellikleri aynı bilgisayarda toplamak mümkün, üstelik bu bilgisayarı istediğiniz her yere götürebilirsiniz. Dizüstü, yurt odanızda daha az yer kaplar, ayrıca tatillerinizde ve dönem aralarında bilgisayarınızı evinize götürebilirsiniz.
Eviniz aynı zamanda ofisinizse ve bu bilgisayarı gün içinde uzun saatler boyunca ve temel olarak iş amaçlarıyla kullanacaksanız, masaüstü sizin için çok daha uygun olacaktır. Masaüstü bilgisayarın uzun süre kullanımda aşırı ısınma riski daha düşüktür, bu nedenle bilgisayarınızı yanınıza almanız gerekmiyorsa, masaüstünü tercih etmelisiniz.
Özellikler
Bilgisayar ararken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta bilgisayarın özellikleridir. Dizüstü ve masaüstünü karşılaştırırken, her birinin özelliklerini ve performans kapasitesini göz önünde bulundurun. Örneğin, kullanım kolaylığı için birçok dizüstünde entegre kamera vardır ve medya yazılımları önceden kurulmuştur. Bazı dizüstü bilgisayarlar oyun tutkunları için tasarlanmakta ve pazarlanmaktadır, tabi bunlar belirli oyunları kolaylıkla oynamanıza olanak tanır.
En yeni ve en iyi özelliklere ihtiyaç duyan ciddi bir oyun tutkunu, tasarımcı ya da benzeri bir bilgisayar kullanıcısıysanız, dizüstü yerine masaüstünü tercih edebilirsiniz, çünkü bilgisayarınız eskimeye başladığında video kartını, ses kartını ve diğer parçalarını yükseltmeniz daha kolay olur.
Performans
Dizüstü ve masaüstü arasında tercih yaparken belirleyici bir başka etken ise performanstır. Masaüstü bilgisayar, uzun saatler boyunca performans göstermek ve çoklu görev yürütmek için daha uygundur. Bu nedenle, masaüstü ve dizüstü arasında seçim yapmanıza yardımcı olması için öncelikle bilgisayarınızı ne amaçla kullanacağınızı düşünün.

Notebook alırken ve kullanırken merak edilen sorular ve cevapları
Isınma ciddi bir sorun mudur?
Laptop kullanıcılarının en çok ayrıma düştüğü konulardan birisi de laptopta ısınma sorunudur. Aslında işin özü şudur ki; çalışan her elektronik alet ısınır. Ancak bu ısınma belirli derecelere dayandığında ya da aştığında önce laptopunuzun ramlerini ve daha sonra ana kartı da dahil bütün parçalarının yanmasıyla sonuçlanabilir. Bundan dolayı küçük bir programla laptopunuzun ısısını her zaman kontrol edebilir ve ısınma tehlikeli noktalara yaklaştığında kısa bir süre kapatabilirsiniz. Isınma konusunu kafanıza pek takmayın. Çünkü ısı 55 dereceyi geçmedikçe sorun yoktur. Oda sıcaklığınız aşırı düşük ya da yüksek olmamalı. 60 dereceye gelirse laptopunuzu bir süre kapatın çünkü 55 üzeri değerler çok risk arzederler.
İlk şarj nasıl yapılmalı
İlerleyen teknolojiyle birlikte Laptop pilleri oldukça yenilendi ve ilerledi. Çoğu önerilerin NiCad zamanından kaldığını bilmekteyiz. NiCad piller smart-battery değil. Dizüstü veya cep telefonu gibi diğer sistemlerde kullanılan piller, duracell-intel ikilisinin öncülüğünü yaptığı Smart-Battery tipi pillerden. Bu pillerin içinde bir chip/devre var. Bu chip sayesinde pil ne kadar şarjlı olduğunu makineye bildirebiliyor. Dolayısı ile bu önerilerin bazıları bizi hiç ilgilendirmiyor. İlk şarj ile ilgili Apple şunu yazmış; Yeni dizüstü bilgisayarınızın ilk kez fişini taktığınızda tamamen şarj olduğuna emin olun.
Pilimi bilgisayarda tutmalı mıyım?
Bu soru aslında üzerine çok durulan bir sorudur. Aslında isteyen kişi pili laptopunda tutar, istemezse de tutmaz. Dileyen UPS’e takıp pilini depoya kaldırabilir. Ancak pili sürekli laptopun üzerinde tutmanın sakıncası da yoktur.. Bunun açıklaması ise şöyle; (kim ne derse desin) eğer adaptörünüzden akım geliyor ise, gelen akım yeterli ise ve pilde şarjlı ise pil ne fazladan şarj ediliyor ne de üzerinde akım oluyor.
Kısaca: Piliniz dolunca akım kesilir, yani pilinizin laptopta kalması herhangi bir zarar vermez. Ayrıca pilinizi ayda bir kez tam şarj edip tam deşarj ediniz. Ara sıra akımı boşaltıp tekrar doldurmak pilin uzun gitmesi açısından oldukça önemlidir. Ve pilinizi laptopunuzda tutmanız tavsiye edilir.
Pilim nasıl daha uzun dayanır?
Önce, her bilgisayarda farklı pil olabilir. Kimi 8, kimi 6 hücreli. Eskiler NiMh, yeniler Li-ion. Yakında Li-Polimer gibi başka teknolojiler de görürüz. Ayrıca her bilgisayarın donanımı da farklı. İşlemci, disk, ekran büyüklüğü, görüntü kartı.. Bunların hepsi farklı enerji ihtiyacı ister. Yani pil ve ihtiyaçtan dolayı zaten her makina farklı süre kullanabilir pilini. Ama olası arttırma metodları şunlar; Turion ve Centrino platformları en düşük enerji ihtiyacı olan sistemlerdir (şimdilik). Centrino’nun ULV (ultra low voltaj) serisi oldukça verimli.
CPU frekans düşürsün (speedstep vs.. açık olmalı) Ekran kartına yönelik işlemler enerji harcar (oyun, film izleme süreyi kısaltır, masa üstü işler uzatır) Ekran parlaklığı kısık olmalı, Harddisk durmaya ayarlanmalı. Gerekmeyen cihazlar çıkarılır (mouse, usb bellek, pc card vs…) Wifi, buletooth kapatılır, gerekmiyorsa LAN kapatılsın.