Hiç şüphesiz orucun maddi (sıhhi) ve manevi faydaları vardır.

Faydalar, ferdi o ameli yerine getirme hususunda teşvik eder. Artık ibadetlerin maddi faydaları anlatılarak insanlar teşvik edilmekte ancak bu sefer niyetlerin yönü Allah rızasından çok sağlığa iyi geldiği için yapılır hale gelerek değişmektedir. Elbette ki orucun, sahurun ve iftarın faydaları çoktur ancak dikkat dağılmaması düşüncesiyle biz sadece Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem’in teşvik edici sözlerine dikkatlerimizi toplayarak sadece manevi boyuttan nazar ettik.

SAHURUN FAZİLETİ

Peygamber Efendimiz  sallallahu aleyhi ve sellem  şöyle buyuruyor:

تَسَحَّرُوا فَإِنَّ في السّحُورِ بَركَةً

“Sahur yapınız, zira sahurda bereket vardır.” (Buhârî, Savm, 20; Müslim, Sıyâm, 45)

Bir başka hadiste ise:

“Sahur yemeğinde bereket vardır. Bir yudum su bile içecek olsanız sahura kalkmayı ihmal etmeyiniz. Çünkü sahura kalkana Allah rahmet eder, melekler de bağışlanmaları için dua ederler.” (Müsned, 3-44)

Amr İbnu’l-Âs radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Bizim orucumuz ile Ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli fark, sahur yemeğidir. “ (Müslim, Sıyâm 46. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Savm 15; Tirmizî, Savm 17; Nesâî, Sıyâm 27)

İFTARIN FAZİLETİ

Peygamberimiz sallallahu aleyhi ve sellem bu konuda şöyle buyurmuştur: “Üç kimsenin duası geri çevrilmez, kabul edilir:
1- Oruçlunun iftar vaktindeki duası,
2- Adaletli hükümdarın duası,
3- Mazlumun duası.”

للصَّائمِ فَرْحَتَانِ يفْرحُهُما إِذا أَفْطرَ فَرِحَ بفِطْرِهِ وإذَا لَقي ربَّهُ فرِح بِصَوْمِهِ

يتْرُكُ طَعامَهُ وَشَرابَهُ وشَهْوتَهُ مِنْ أَجْلي الصِّيامُ لي وأَنا أَجْزِي بِهِ والحسنَةُ بِعَشْرِ أَمْثَالِهَا

“Oruçlu mü’minin ferahlayıp sevineceği iki an vardır: Birisi iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır.” (Buhârî, Savm, 9; Müslim, Sıyâm, 163)

“İnsanlar iftarda acele ettikleri sürece din üstün olmaya devam eder. Çünkü Yahudiler ve Hristiyanlar iftarı geciktirirler.” (Tirmizi)

Ebu Hureyre radıyallahu anhu’dan rivayet edildiğine göre: Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem dedi ki; “Allah’u Teâlâ şöyle buyurdu: ‘Kullarımdan bana en sevgili olan orucunu açmakta acele edendir.’ ”

Nebi sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: “Biriniz iftar etmek istediği zaman orucunu hurma ile açsın. Hurma bulamazsa su ile iftar etsin, su temizdir.” (Ebu Davud, Tirmizi, İbn Mace)

Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem iftarı açtıktan sonra şöyle dua ederdi: “Susuzluk gitti, damarlar serinledi ve inşallah sevap da gerçekleştir.” Yine aynı yerde Peygamber efendimizin iftar ettiği zaman “Allah’ım! Sadece senin rızan için oruç tuttum ve senin verdiğin rızıkla orucumu açtım.” dediği nakledilmiştir.   (Ebu Davud, Siyam 22)

 

ORUÇLUYA İFTAR ETTİRMENİN FAZİLETİ:

Ramazan’ın hayır vesilesi olmasının ayrı bir unvanı da iftar davetleridir. Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ve sahabe-i kiramın sofraları misafirsiz kalmamıştır. Hatta misafirsiz yemek yemeyen hanelerin sayısı hiç de az değildir. İki cihan serveri buyurmuşlardır ki:

مَنْ فَطَّرَ صَائماً كانَ لَهُ مِثْلُ أَجْرِهِ غَيْرَ أَنَّهُ لا يَنْقُصُ مِنْ أجْر الصَّائمِ شيءٍ

 “Kim bir oruçluyu iftar ettirirse, oruçlu kadar sevap kazanır. Oruçlunun  sevabından da hiçbir şey eksilmez.” (Tirmizî, Savm, 82. Ayrıca bk. Nesâî, Cihâd, 44; İbni Mâce, Sıyâm, 45)

İFTAR VERENE ORUÇLUNUN DUASI:

 

أَفْطَرَ عِندكُمْ الصَّائمونَ ، وأَكَلَ طَعَامَكُمْ الأَبْرَارُ وَصَلَّتْ عَلَيْكُمُ المَلائِكَةُ

Bir hadiste bildirildiğine göre de Allah Rasûlu sallallahu aleyhi ve sellem, bir gün Hz. Sa’d İbni Ubâde’nin yanına geldi. Hz. Sa’d derhal bir parça ekmek ve zeytin çıkarıp Rasûlullah’a ikram etti. Efendimiz bunları yedikten sonra ona şöyle dua etti:

“Evinizde hep oruçlular iftar etsin, yemeğinizi  iyiler yesin, melekler de duacınız olsun.” (Ebû Dâvûd, Et’ime, 54. Ayrıca bk. İbni Mâce, Sıyâm, 45)

İFTAR DUASI:

“Oruçlunun iftar vaktinde geri çevrilmeyen bir duası vardır.” (İbni Mace)

“Oruçlunun duası reddedilmez.” (Tirmizî)

“Oruçlun iftar vakti yaptığı duayı Allahu Teâlâ geri çevirmez.” (Beyhakî)

Oruç açılırken dua etmek sünnettir. Hz. Peygamber, iftar esnasında yapılan duaların kabul edileceğini müjdelemiş ve kendisi de, “Allah’ım! Senin rızân için oruç tuttuk, Senin verdiğin rızıkla orucumuzu açtık, bizden kabul buyur; çünkü Sen her şeyi işiten ve bilensin” şeklinde dua etmişlerdir (İbn Mâce, Sıyâm, 48; Dârekutnî, II/185).

Ayrıca:

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem oruçluya şu dualarla iftar etmesini buyurmuştur:

ذَهَبَ الظَّمَأُ وَابْتَلَّتِ الْعُرُوقُ وَثَبَتَ الْأَجْرُ إِنْ شَآءَ اللهُ تَعَالٰى

أَفْطَرَ عِنْدَكُمُ الصَّائِمُونَ وَأَكَلَ طَعَامَكُمُ الْأَبْرَارُ وَصَلَّتْ عَلَيْكُمُ الْمَلٰۤئِكَةُ

اَللَّهُمَّ إِنِّيٓ أَسْأَلُكَ بِرَحْمَتِكَ الَّتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْءٍ أَنْ تَغْفِرَ لِي ذُنُوبِي

  1. “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı ve inşaallah mükâfat gerçekleşti.” (Ebû Dâvûd, Sıyam 22.)
  2. “Yanınızda oruçlular iftar etsin, yemeğinizi iyi insanlar yesin ve melekler size dua etsin.” (Ebû Dâvûd, Et’ime 55.)
  3. “Allah’ım, her şeyi kuşatan rahmetinle Senden benim günahlarımı bağışlamanı istiyorum.” (Ebû Dâvûd, Sıyam 22.)

“Ey Allahım! Senin için oruç tuttum ve senin rızkınla orucumu açıyorum.” (Ebu, Davud, Savm, 22)