Bu ay Nebevi Hayat Dergisi olarak, ezgileriyle gönül dünyamızı harekete geçiren Grup Diriliş Vakti ile bir röportaj gerçekleştirdik.

Grup adına Erkan PERVER bizimleydi;

Nebevi Hayat: Grup Diriliş Vakti ne zaman kuruldu ve gayesi nedir?

Grup diriliş vakti 2008 yılının sonlarında kuruldu. Kuruluş gayesi yürek coğrafyamız diye adlandırdığımız, İslam coğrafyasın da yaşananları, ümmetin gözyaşlarını, hüzünlerini, dökülen mazlum kanlarını, acıları başta yaşadığımız coğrafyada sonrasında tüm dünya Müslümanları arasındaki İslam kardeşliğimizin pekişmesine, kardeşlik bağlarımızın daha da kuvvetlenmesine vesile olmaktır.

Nebevi Hayat: Grup Diriliş Vakti’nin kuruluşundan bu yana serüvenini kısa olarak anlatır mısınız? Grup diriliş vakti neler yaptı?

Grubumuz 2008 yılının sonlarında kuruldu demiştik. 2010 yılında ise ilk albümünü “Vazgeçmeyiz Bu Davadan” adlı neşid albümünü çıkardı. Normalde sadece bu albümdeki parçaların okunması bile sadece en az 2 ya da 3 ay sürerken biz bu dönem de kardeşlerimiz amatör olması ve ilk kez stüdyo ortamı görmelerine rağmen Ramazan ayında oruçlu iken 2 günde 4’er saat toplam 8 saat gibi bir sürede okumaları bitirmiştik. Kardeşlerimizin boğazı kurusa su bile içemez bir halde okumuşlardı. O gün şartlar onu gerektiriyordu.

Nebevi Hayat: İlk albümünüz nasıl karşılandı? İstediğiniz başarıyı yakalayabildiniz mi?

Tahminimizden daha çok beğeni kazandı. – el Hamdulillah – Biz bunu şuna bağlıyoruz. Bizim ilk albümümüz sanırım Türkiye’de grup olarak ilk neşid albümüydü. Amatör bir ekibin çıkardığı samimi bir albümdü. Parçalarımızı dinleyenlerden bu samimiyetin hissedildiğini duyduk. Müslümanlardan böyle bir şey duymak bizi ziyadesiyle memnun etti. Zira 90’lı yıllardan günümüze kadar İslami ezgi ve marşlarda özellikle sözlerde giderek samimiyet azaldı. Bunun bir doğal sonucu olarak ta müziğe ağırlık verilerek bu açık kapatılmaya çalışıldı ama bu da belirli bir noktadan sonra dinleyiciyi bıktırmaya başladı.

Nebevi Hayat: Sizin tarzınız biraz farklı sanırım açıklar mısınız?

Evet, biz ilk albümüzden sonra 2 parça daha yaptık “Dirilişimiz Direnişimiz” ve “Şehadet Güvercini” adlı bu eserlerde caiz olan, tüm Müslümanların gönül rahatlığıyla dinleyebileceği enstrümanları kulandık, çıkacak albümümüzde de aynı şekilde caiz olan enstrümanları kullanacağız…

Nebevi Hayat: Kuruluşunuzdan bu yana yaşadığınız zorluk engeller ve problemler oldu mu?

Tabi ki olmaz mı? Ama “zahmet olmayan yerde rahmet olmaz” dedik zorlukları aşmayı başardık – el Hamdulillah – Bir ara grup dağılma noktasına geldi, bırakacaktık her şeyi ama Rabbim nasip etti devam ettik.

Nebevi Hayat: Diğer gruplardan sizce farkınız nedir?

Bence farkımız bizim için dezavantaj olan fakat dinleyici için renk olan grup elemanlarının birkaç yılda bir değişmesi. Her defasında dinleyici farklı sesleri işitiyor grup diriliş vakti adı altında, bu da kardeşlerimizin öğrenci olması yada işleri yüzünden kaynaklanıyor. Bu bir bayrak yarışı Rabbim ne kadar bu yolda hizmet etmeyi dilediyse o kadar hizmet edip ayrılıyor kardeşler, yerine yenileri geliyor ama inşallah bu son kadromuzla uzun yıllar beraber olacağız. Birde bizi diğer gruplardan ayıran büyük özelliğimiz parçalarımızı tek bir kişinin değil de ayrı ayrı kardeşlerin seslendirmesi bu da albümümüze renk katıyor. Bu sanırım sadece bizim gruba has bir özellik.

Nebevi Hayat: Grupta görev paylaşımı nasıl oluyor?

Ben eserleri seslendirmiyorum. Sadece söz ve beste noktasında varım, birde şiir bölümlerini okuyorum. Diğer kardeşlerimizde hem sesleriyle hem kalemleriyle katkıda bulunuyorlar. Bir parça kimin sesine uyuyorsa o seslendiriyor.

Nebevi Hayat: Grup diriliş amacına ulaştı mı? Yapmak istediklerini yaptı mı?

Grup geçen sene çalışmalarına vakfımız “İmam Buhari Vakfı” çatısı altında devam etmeye başladı ve bu bize ayrı bir şevk ve motivasyon sağladı. Şimdi çalışmalarımızı daha sağlam bir zeminde ve daha bir kontrollü yapıyoruz. Amacımıza ulaştık mı? Yapmak istediklerimizi yaptık mı? Kısmen. Cihad meydanlarında bizim parçalarımız söyleniyor. Bazı mücahidler şehadetlerinden önce bizim parçalarımızı söylüyor. Bu bizim için bir onur . Demek ki bir şeyler yapabilmişiz ama Rabbimiz bize, birimiz ya da grup üyelerinin hepsine – İnşaAllah – şehadeti nasip ettiğinde sözlerimizin, ezgi ve marşlarımızın altına kanımız ve canımızla imzamızı attıktan sonra hedefimize ulaşmış olacağız.

Nebevi Hayat: Yeni albümünüz ne zaman çıkacak inşallah?

Yeni ezgi ve marşlarımızı, haziran ayı içinde kardeşlerimizle buluşturacağız inşallah.

Nebevi Hayat: Son olarak bir şeyler söylemek ister misiniz?

Grup olarak elimizden geldiğince müslümanlar ın yüreklerine su serpecek, sıkıntılarını dillendirecek parçalar koymaya çalışıyoruz. Fikrimizi, zikrimizi, itikadımızı İslam’ın izin verdiği enstrümanları kullanarak duyurmaya çalışıyoruz. Bu konuda eserlerimize sahip çıkıp bizi destekleyen gelişmemiz için bize öneride bulunan tüm kardeşlerimize teşekkür eder, selam ve muhabbetlerimizi sunarız. Es Selamu Aleyküm.