İstanbul’da geçtiğimiz günlerde gerçekleşen ‘Mescid-i Aksa Kan Ağlıyor‘ Programına katılan ve 20 sene boyunca İsrail hapishanelerinde kalmış olan Filistin doğumlu Taysir Süleyman ile yaptığımız röportajı siz değerli okuyucularımıza sunuyoruz.

Günde Manşet: Öncelikle bize İsrail hapishanelerinde 20 sene boyunca kalmanızın nedenini anlatır mısınız?

Taysir Süleyman: Bismillah. Benim hapishaneye girmemin sebebi; işgalci İsrail devletine karşı onlara mukavemet eden Müslümanlarla birlikte mücadeleye katılmamdan dolayıdır. Yani bu Siyonist işgalcilerin karşısında durmak için, birkaç silahlı grubun içinde bulunduğum içindir. Ve bazı operasyonlarda bulunarak hem onların askerlerini hem de oranın ihtilalcılarından bazılarını öldürmek nasip oldu ve bundan dolayı beni aldılar ve hapse koydular.

Günde Manşet: İsrail Hapishanelerinde gördüğünüz muamele nasıldı? Biz Müslümanlara bu konuda bilgi verir misiniz?

Taysir Süleyman: Bize çok kötü muamelelerde bulunuyorlardı. Bize her türlü işkenceyi ve her türlü sıkıntıları çektiriyorlardı. Öyle ki hapishanelerde sorgulama esnasında ölümler meydana geliyordu. Yani öyle şartlar var ki İsraillilerin bize yaptığı işkence de Filistinli mahkum ölümle hayat arasında çok ince bir çizgide kalıyordu. Çok şiddetli durumlarla karşı karşıya kalıyorduk.

Günde Manşet: İsrail hapishanelerinde kaldığınız müddetçe sizi en çok etkileyen olaylardan bize bahsedebilir misiniz?

Taysir Süleyman: Birincisi beni etkileyen olaylardan bir tanesi, bazı kardeşlerimizin hapishanelerde yakılarak öldürülmesi (Allah’ın laneti, gazabı zalimlerin üzerine olsun) beni çok etkilemişti. Hatırladığım ikinci olay ise ben içerideyken elim ayağım bağlı, dışarıdaki halkımızın katledilişi beni mahvediyordu. Üzerimde çok hakkı olan üstadımın, beni yetiştiren hocamın televizyonda uçak onu vurduktan sonra onu ateşler içinde yanıp can çekiştiğini görmek beni gerçekten çok etkilemişti.

Günde Manşet: İsrail Hapishanelerinde Müslümanların durumları nasıl bize izah edebilir misiniz?

Taysir Süleyman: Öncelikle şuan ihtilalin hapishanelerinde beş bin ile altı bin arasında Filistinli vatandaşımız mevcuttur. Bunların beş yüz tanesi çocuktur, bunların elli tanesi genç kızdır ve bunların içinde bin tanesi ağır hastadır. Bunların bazılarının elleri kopmuş, ayakları kopmuş tabiî ki bunlar yapılan işkence nedeniyle. Oradaki Filistinli halka yapmalarını emrettiği siz burada kalacaksınız siz burada yaşayacaksınız belli şeylerle kayıtlıyorlardı bizi.

Günde Manşet: Müslümanlara Mescid-i Aksa konusunda nasihatleriniz nelerdir?

Taysir Süleyman: Mescid-i Aksa bizim şahsi malımız değil, bütün ümmetin malıdır. Bizim İslam Ümmetinden istediğimiz sadece ve sadece üzerlerine düştükleri şeyleri yapmalarıdır. Allah-u Teala bizi Mescid-i Aksa’nın bekçileri yapmış, bu bizim için şereftir. Bizi bütün insanlardan ayırıp o beldeyi korumakla müşerref kıldı. En son diyorum ki Allah-u Teala mutlaka bizi sorumlu tutacaktır. Bugün bazı şeyler elimizden geliyordur ileride bunlar olmayabilir, yapamayabiliriz. Onun için Müslüman elinden geleni şimdi yapmalıdır, geç kalmamak için. Selametle

Günde Manşet: Allah sizden razı olsun. İnşallah ecirlerinizi zayi etmesin. Siyonist İsrail işgaline karşı eğilmeyip dik durduğunuz için, ümmete hem sözünüzle hem de amellerinizle örnek olduğunuz için…