Makalenin başlığını okuyan bazı kardeşlerim anlam verememiş olabilir. Ancak ortaokul ve lise yaşlarında çocukları olan, özellikle imam hatip okuyan çocuklarımızın anne ve babaları eğer çocuklarını az da olsa takip ediyorsa başlık dikkatlerini çekmiştir.

Ayrıca genç kardeşlerimin ve genç kızlarımızın bu başlık fazlasıyla dikkatini çekmiş olmalı. Çünkü onların yakından takip ettiği, yeni dönem gençlerinin hastalıklarından biri; Kore dizileri…

Öncelikle anne ve babalarımıza seslenmek istiyorum. Evlerinde televizyon olan ve evlerinde televizyon olmadığını zanneden ailelerimize… Evinizde televizyon varsa, çocuklarımızın ne izlediğini biliyor muyuz? Eğer evinize televizyon almamışsanız fakat bilgisayar ve internetiniz varsa ya da çocuğunuzun elinde telefon ve internet varsa onların ne izlediklerini yakinen takip edelim.

İmam hatipli gençliğin yeni tutkusu Kore dizileri, filmleri… Masum gibi görünen ancak içinde ciddi tehlikeler barındıran bu filmler genç kızlarımızı zehirlemekte. Bu diziler sayesinde genç kızlarda Kore hayranlığı başladı. Evlerinde çubukla yemek yemeye çalışanlar, Peygamberin sünnetini bu kadar yakından takip etmediler çünkü biz onların gündemini Koreliler kadar doldurmadık. Hatta dizilerdeki başrol oyuncularının fotoğraflarını telefonlarına ekran yaptılar. Evlenilecek erkek olarak gördükleri, hayran oldukları modeller makyaj yapan kadına benzeyen kâfir erkekler. Kore’ye gitme planları yapan gençlerimiz mevcut. Gençler arasında dizi izlerken Korece’yi diyalog kuracak kadar öğrenen kızlarımız dahi olmuş, artık hayatlarını ne kadar kuşatmış gerisini sizler tahmin edersiniz. Bu dizilerin genel konusu okul hayatı ve aşk diye tabir edilen haram ilişkiler. Konu başlığımız olan film ise gençlerin hayran olarak izledikleri filmler içerisinde en masum olanı.  Kardeşler eğer bunu fark edememişsek ve durumun farkında değilsek okullardaki hocalarıyla küçük bir söyleşi yapmanız yeterli olacaktır.

Yaptığım küçük bir araştırma sonucunda gördüm ki şeytan, masumiyet maskesiyle tesettürlü, hicaplı kızlarımıza zina ve birçok haramı meşru göstermenin yolunu bulmuş. Maalesef zamanını kuşatamadığımız gençlerimiz zaman ve ahlaklarını, temiz olan anlayışlarını, kalplerini çevrenin kirlettiği yetmiyormuş gibi kendi elleriyle kirletir olmuşlar.

Anne ve babalarımızı çocuklarının imam hatipte okuması rahatlatmasın. Ezbere dayalı din eğitimi çocukların manevi yönleri için yeterli olmuyor. Ezber yaptıkları bilgiler onları haramlardan korumuyor. Çocuklarımızın manevi derslere ihtiyaçları var. Eğer buna dikkat etmezsek, iyi bir mümin yetiştirmek yerine İslami ilimlerde sadece akademik başarı göstermiş yeni bir nesil yetiştirmiş oluruz.

Ailelerimize yaptığım kısa bir uyarı ve hatırlatmadan sonra genç kardeşlerimize seslenmek istiyorum:

Benim baştan ayağa tesettüre bürünmüş, hatta yüzünü dahi yabancı erkeklere göstermeyen, ibadetlerinde dikkatli, haram ve helal sınırlarını bilen, İslami hassasiyeti olan, anne ve babası İslam davasının içinde yorulan, koşturan, ilim kitapları ellerinin altında ama onlara bir o kadar uzak kalmış olan, gençliğinin en verimli dönemini instagramda, whatsappta, Kore dizileri izleyerek geçiren kızlarımızdan özür diliyorum.

Sizleri abileriniz ve ablalarınız olarak Kore dizilerine terk ettiğimiz için, sizlerin zamanını yeterince kuşatamadığımız, dava bilincini sizlere aşılayamadığımız için sizden çok özür diliyorum. Peygamberleri ve ashabını sizlere yeterince anlatamadığım, örnek alacağınız şahsiyetleri yeterince gösteremediğim, sizlere güzel bir örneklik teşkil edemeyip Kore dizilerine terk ettiğim için özür diliyorum. 

Sizlere Müslümanların bugünkü halini, acılarını yeterince hissettiremedim. Suriye, Arakan, Afganistan, Somali ve tüm İslam coğrafyalarında çekilen sıkıntıları yeterince anlatamadım. Ben yeterince hissetseydim elbet sen de hissederdin. Öyle rahatça saatlerce bu dizileri izlemez, gözlerini zina sahnelerine şahit etmezdin.

Genç kardeşim, gecikmiş olsa da sana nasihatim!

İslam davasının sana ihtiyacı var. Hayatını defalarca okuduğun, duyduğun Musab b. Umeyr, Bilal-i Habeşi ve genç sahabeler tüm örnekliği ile yanı başında, örnek alınmaya en layık olarak seni bekliyor. Onların hayatlarını ezberleme, onların hayatlarını hayatına geçir! Yeni Musab’lara, Bilal’lere, Esma’lara ihtiyaç var. İman ettiğin dinde seni cennete taşıyacak binlerce amel varken, seni bundan alıkoyan yine küffarın oyunu.

İzlediğin dizideki tesettürlü kız, yabancı bir erkekle rahatça konuşuyor, gayrı meşru bir ilişki yaşıyor, başı örtülü olduğu halde, dışarıda makyaj yapıyor. Üstelik tesettürü İslam’a uygun değil. Kadın erkek bir arada yaşıyor. Okulda, işte, her yerde birçok haram senin gözünde meşrulaştırılmaya çalışılıyor. Senin vaktini bunlarla öldürmek, hayallerini sadece karşı cinse duyulan şehvet süslesin istiyorlar. Senin iffetini, izzetini bu şekilde yok etmek niyetleri. Çünkü sana bizzat örtünü çıkar, zina et, haram helal diye bir şey yok diyemedikleri için haramları süsleyip önüne seriyorlar.

Sen bütün bunlarla meşgul olurken onlar İslam coğrafyalarında Müslümanların kanlarını akıtıyor, çocuklarını yakıyor, kadınlarına tecavüz ediyor, senin dininle alay ediyor. Haramları hafife alıyor, Allah’ın koyduğu hudutları değiştiriyor.

Haydi, genç kardeşim!

Ölü kalplerimiz seninle ayağa kalkıp İslam davasına yaptığın hizmetlerle yeniden dirilsin. Senin Ehad’ın umutlarımızı yeşertsin. Elinde tuttuğun telefonu, karşısında oturduğun ekranı, seni atalete sürükleyen her şeyi kaldırıp at. Caddelerin, sokakların, mahallelerin senin izzetli ve iffetli yürüyüşüne ihtiyacı var. Elini uzatacağın, cennetine vesile olacağın binlerce kardeşin seni bekliyor.

Genç kardeşim!

Gözlerini ve kulaklarını haramlara karşı koru. Gördüğün ve işittiğin şeyler kalbini etkiler. İbadetlerinde gevşek davranmana sebep olur. Tesettürünü ve onun sınırlarını koru yoksa iffetini kaybedersin. Sen ki, üzerinde kumaş parçası değil, Allah’ın ayetini taşıyorsun. Maneviyatını artıracak ortamlarda bulun ve maneviyatına zarar verecek ortamlardan uzak dur! Özellikle de sanal âlemden… Oradaki haramları küçük görme!

Zafiyet gösterdiğin şeyleri tespit et. O konularda sana yardım edecek, takvalı gördüğün kardeşlerinden yardım iste. İmanını ve takvanı artıracak kitaplar oku. Vaktinin tamamını güzel amellerle doldur. Her an Rabbini zikret! Ve O’na sığın!

Selam ve dua ile…