Rusya destekli Suriye rejimi Doğu Guta’daki saldırıların 4.haftasına girerken muhaliflerin elinde tuttuğu Doğu Guta’dan tahliye düşünülüyor fakat kuşatma altındaki muhalifler savaşacaklarına dair ant içtiler.

Suriye rejim güçleri ve muhalif gruplar, Pazar gününün başlarında şiddetli savaşlar yaptı. İlerleyen Rejim grupları Doğu Guta bölgesini 3’e böldü.

Pazar günü Suriye devlet televizyonu, Doğu Guta kasabası Mudeira’nın kenarından yayınlayarak, bir rejim saha komutanının Reuters’e daha önce kuvvetlerin erken vardıklarını doğruladı. Bu arada aynı gün AFP’ye konuşan Heyetten bir gözlemci ve müzakereci şiddetli rejim saldırısını durdurmak için kısmi bir tahliye yapılmaya çalışıldı.

Bölgedeki iki ana muhalif grup kararlı ve kesin bir şekilde Esad rejimi ile görüşmeyi reddetti. Rejimin Doğu Guta’yı bölmesinden sonra Ceyş-ül İslâm, Duma kasabasında; Ahrar’uş Şam, Harasta kasabasında ve Doğu Guta’nın güney cebinde Feylak el Rahman en güçlü grup olarak ortaya çıktı.

Suriye devlet medyası, muhalif toprakların güneydoğu kesiminde Cisrin ve El- Aftaris yakınlarında rejim güçlerinin ilerlediğini bildirdi.

Önerilen Mutabakat Üzerine Tartışma

Hammuriye’den bir komite Cumartesi günü rejim temsilcileriyle bir araya geldi. AFP’ye konuşan bir komitenin üyesi durumun belirsizliğinden bahsetti.

Komite temsilcisi ‘Komitenin, hem sivillerin hem de direnişçilerin, Hammuriye’den Suriye’deki muhaliflerin denetimi altındaki diğer bölgelere gitmek isteyenlerin çıkışını garanti edecek bir uzlaşma teklifini tartıştıklarını belirtti.

Siviller ve direnişçiler Suriye’nin güneyindeki Dera ya da İdlib şehrine otobüsler ile götürülebilir. Rejim güçleri daha sonra Hammuriye’yi ele geçirdi ve orada kalmak isteyenlere rejim tarafından izin verildi.

Komite Pazar günü karar almak ve rejimi bilgilendirmek için bir araya gelecek. Eğer uzlaşma sağlanamazsa rejim Doğu Guta’da askeri operasyonuna kaldığı yerden devam edecek.

Ama Doğu Guta’da Muhalif gruplar savaşacaklarına dair ant içtiler. Özgür Suriye Ordusu yayınladığı bir açıklamada teslim olmayacaklarını ve geri çekilmeyeceklerini açıkladı.

Konuşmalarda Rusya’nın Rolü

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Pazar günü birden çok kasabanın tahliyesi için görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

SOHR Başkanı Rami Abdel Rahman, “Hammuriye, Cisrin ve Saqba için her an bir karar alınabilir” dedi. Bu üç şehir, rejim ile görüşmeyi reddeden Feylak el Rahman tarafından kontrol ediliyor.

Grubun sözcüsü Vail Alvan ‘Rusya’nın düşmanı veya müttefikleri ile doğrudan ya da dolaylı olarak müzakere söz konusu değil’ dedi ve şunları ekledi ‘muhalefet adına kimse müzakere etme yetkisine sahip değil.’

Doğu Guta’daki ikinci ana muhalif gurub olan Ceyş-ül İslâm’da geri çekilme ya da rejimle müzakere dedikodularını reddetti.

Direnişçilerin ve Ailelerinin Tahliyesi

Rus haber ajansı Interfax Pazar günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Batı Suriye’deki Hmeymim askeri havaalanındaki hava kuvvetlerinin yanı sıra Rusya’nın Merkezi’nin Doğu Guta’daki muhalefetle müzakereleri kolaylaştırdığını söyledi. Ama haber ajansı görüşmelere hangi grubun katıldığını belirtmedi.

Rus ordusu, kuşatılmış Doğu Guta’dan 50’den fazla sivilin tahliye edildiğini söyledi. Rusya ve Suriye rejimi, direnişçilerin sivilleri kaçmaktan engellemekle suçladı.

BM ise kuşatmada sıkışıp kalan 400.000 sivilin olduğunu tahmin ediyor.

Sivil Kayıplarla İlgili Endişeler

Şam yakınlarında meydana gelen en büyük muhaliflerin tuttuğu kalede,  üç hafta önce başlayan bir bombardıman ile 1100’den fazla sivil öldü. Rejim yoğun hava saldırısı ve ağır silahlarla saldırılarına devam etti.

Yıkılmış bir şehir, evlerde ve çatılarda büyük delikler videolarda gözüküyordu ve  şehrin yakınında patlama sesleri duyuluyordu. Mesraba kasabasının ele geçirilmesinden sonra büyük kasabalar olan Duma ve Harasta ayrıldı. Aktivistler  Mesraba kasabası ele geçirilmeden önce sivillerin Duma’ya kaçtıklarını söylediler.

*Bu makale TRTWORLD’den alınmıştır.