Sizlerin de dikkatini çekmiştir. Son günlerde Sosyal Medya ve Televizyonlar’da “Ice Bucket Challenge” adında bir akım almış başını gidiyor. ALS hastalığına dikkat çekmek için insanlar birilerine meydan okuyarak başlarından aşağı kova dolusu buzlu suları boşaltıyorlar. Eğer meydan okuduğu kişi aynısını yapmaz ise hastalara bağış yapmak zorunda. Bu durum bu şekilde devam ediyor ve insanlar hastalara bir faydam olur düşüncesi ile belki kendisini rahatlatıyor, belki dikkat çekiyor, belki birileri reklamını yapıyor vs. vs.
Haberlerde görüntüleri izlerken bir kova buzlu suyun insanı nasıl kendine getirip tabir-i caiz ise çivi gibi bir hale getirdiğine şahit oldum ve beynimde şimşekler çakmaya başladı. Acaba dedim kendi kendime, şu uyku ve tembellik hali üzerimize çökmüşken okuduğumuz Ayetler ve dinlediğimiz sohbetler bizi titretip kendimize getirmiyorsa bir kova buzlu su yeterli olur mu?
Hangimizin veya hangisinin üzerine kova kova buzlu sular boşaltıp bir meydan okumada bulunsak?
Sabah Namazına dahi zar zor kalkıp yarı uykulu ve baygın halde apar topar bize secde ettirip selam verdiren ve bir an önce yatağına dönmek isteyen nefsimize mi?
Geçim derdi içerisinde yaşamakta olduğumuz monotonlaşmış hayatımıza mı?
İslami Davette ihmal ettiğimiz ailemiz, çocuklarımıza mı?
Selam vermeyip güler yüzümüzü esirgediğimiz komşumuza mı?
Mahalle köşelerinde, apartman merdivenlerinde uyuşturucu satıcılarının hedefi olan gençliğimize mi?
Kova kova buzlu sular hepimizi uyandırıp kendimize getirmeye yeter mi sizce?
Oluk oluk kardeşlerimizin kanlarının başlarından aşağı aktığı ve yangın yerine dönen Suriye, Gazze, Afganistan, Irak ve Arakan’daki ateşi söndürmek için kaç kova buzlu su gerekir sizce?
Dahası onlarca yıldır hipnoz edilmiş gibi boş gözlerle izlediğimiz Ümmetin akan kanını ve göz yaşını dindirmek için kaç kova buzlu su gerekir sizce?
Her defasında “bundan daha kötüsü olamaz” dediğimiz ve her defasında daha da kötüsü ile karşılaşıp beyinleri parçalanan bebeklerimizi izlemek eğer bizi kendimize getirmiyor ise inanın kutuplardaki bütün buzulları üzerimize dökseler yine de tepki veremeyecek durumdayız. Rabbim bizleri affetsin. Bir an önce kendimize gelip tekrar izzet ve şeref sahibi kılsın inşallah…