Burma, yeni adıyla Myanmar’da katliam, vahşet, etnik temizlik, Müslüman kıyımı son zamanlarda en üst seviyeye ulaştı. Ordu-budist çete destekli katliamların başında ise Myanmar’da insan hakları için mücadele! ederken 15 yıl hapis yatan ve ardından Nobel Barış Ödülü kazanan Aung San Suu Kyi var. Nobel barış ödüllü Aung San Suu Kyi katliamlara sessiz kalmak ve destek çıkmakla suçlanıyor. Şöyle bir gerçek var ki Nobel barış ödülü alanların çoğu batı destekli ve bu ödülü kitleleri uyutmak veya kendi adamlarını iktidara getirmek için kullandıkları bir yöntem.

Arakan’da Zulüm Nasıl Başladı?

Rohingya’da Müslüman azınlığa karşı başlatılan soykırım, Budist Rahiplerin 3 Müslüman gencin üzerine attıkları iftiranın alevlenmesi ile başladı.  Öncelikle 3 kişilik bir Budist Rahip grubu, 26 yaşındaki Burmalı bir kadına tecavüz edip ardından onu öldürdüler. Kadına tecavüz eden 3 kişiden birisi, kendisinin erkek arkadaşıydı ve kısa süre önce kadın tarafından terk edilmişti. Fakat aynı kadına tekrar geri dönmek istemesine rağmen, kadın tarafından reddedildi. Bunun ardından aynı kadın kendisine farklı bir erkek arkadaşı buldu. Bu durumu kaldıramayan eski erkek arkadaşı, yanına 2 kişiyi de alarak önce kadına tecavüz etti ve daha sonra da onu öldürdüler.

Katil Budist Rahipler, öldürdükleri kadının cesedini, bölgede bulunan bir Müslüman köyünün yakınlarına bırakıp kaçtılar. Cesedin bulunmasının ardından yetkili Budist Rahipleri ve Burma Hükümet yetkilileri kadının başına gelen hadiselerden ötürü Müslümanları sorumlu tuttular. Neticede 3 tane masum Müslüman genç tutuklandılar. Tutuklanan gençlerden bir tanesi dövülerek öldürüldü. Diğer ikisi de mahkeme tarafından ölüm cezasına çarptırıldı.1

Sıradan bir iftira ile 2012 yılında Müslümanlara yönelik etnik temizlik sistemleştirildi. Binlerce insan katledildi, binlerce insan ülkesini terk etmek zorunda kaldı, binlercesi tecavüze uğradı, binlercesi dinlerinden taviz vermek zorunda kaldı.

Arakan’da Son Durum

Arakan’da son olaylarda 3 bin üzerinde Müslüman katledildi ve Dünyanın gözü önünde katledilmeye devam ediyor. 100 binin üzerinde Arakan’lı Müslüman, evlerinden edildi. Mülteci konumuna düştü. Yüzlerce Müslümanların köyleri yakıldı. Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug da katliamların dehşet verici durumlara ulaştığı yönünde açıklamalarda bulundu.

Sözcü Schug, yaptığı açıklamada, “Arakan’da son günlerde Müslümanlara karşı ordu mensuplarının yaptığı katliamlar 2012 ve geçen yıl ekim ayında yaşananlardan kat ve kat daha fazla. Durum hiç bu kadar kötü olmamıştı. Arakan’da yaşanılan yavaşlatılmış bir soykırım ile karşı karşıyayız.” dedi.

Sadece Arakan’ın Rathedaung kentine bağlı Saugpara köyünde dün 900-1000 arasındaki Müslüman’ın öldürüldüğü bilgisini aktaran Schug, bu katliamdan sadece bir erkek çocuğun hayatta kaldığını belirtti. 

İsviçre›de tıp doktoru olarak çalışan Schug, Arakan›da sahada bulunan tüm aktivist ve yerel kaynaklardan edindiği bilgiye göre, son üç günde Arakan›ın çeşitli köylerinde en az 2-3 bin Müslüman’ın katledildiğini söyledi. Schug, katliamların arkasında Myanmar ordu mensuplarının olduğunun altını çizdi.2

Müslümanların katliama uğrarken maalesef ki Müslüman ülkelerden cılız sesler çıkıyor. Müslüman devletlerin eski ihtişamlı mazlum yanında olan tavrından eser kalmamış. Ve herkesin ağzında ‘Devletler duygularla yönetilmez gibi’ zırva sözler dolaşıyor. Müslüman ülkelerin liderliğini yapıyor dediğimiz ülkenin başkanı bile aslında utanç verici bir açıklama yaparak ‘Bangladeş sınır kapılarını açsın Arakanlıların tüm masraflarını biz karşılayacağız.’ dedi.  Peki, bu gerçekten çözüm mü? 

Bangladeş’e geçen Müslümanların statüsü ne olacak?

Türkiye Cumhuriyeti hükümeti ne zamana kadar masrafları karşılayacak?

Arakanlı Müslümanların terk ettikleri köyler, İş yerleri ne olacak?

Türkiye Cumhuriyetinin yapmış olduğu Arakanlı Müslümanların sorunlarını gerçekten çözecek mi?

Ne kadar Arakanlı Müslüman geçecek?

Bu soruların cevabını versek bile Müslümanlar için bir kazanım mı yoksa son yüzyıldır kaybetmeye devam ettiğimiz gibi kayıp mı ediyoruz?

 

————————-

 

  1. http://www.islahhaber.net/arakan-da-katliam-nasil-basladi—41311.html
  2. http://www.internethaber.com/arakanda-neler-oluyor-binlerce-musluman-katlediliyor-foto-galerisi-1803860.htm?page=5